Мы - могилёвцы

Создано: 11.12.2017

«Вот и выходные…Отдохнём», - подумали учащиеся школы. Но не участники объединения по интересам «Юные краеведы». Отдохнём, познавая. И отправились в селфи-тур по памятным местам нашего города-юбиляра. По местам хорошо знакомым - музей имени Масленникова, Драматический театр, ратуша, набережная Днепра. Но прежде надо было узнать их в задании селфи-викторины, а это оказалось не всегда просто.

Патлумачце заданні, дайце пісьмовыя адказы і зрабіце сэлфі на фоне:

1. 1. Дарогі, па якой кіеўскія князі (якія?) хадзілі праз Магілёў у Кіеў?
  2. 2. Герба Магілёва, які размешчаны на будынку на ўскрайку Ленінскага раёна, на пабудове, якая была грамадскім цэнтрам і банкетнай залай, вязніцай, антэнай і флагштокам, дзе з канца XVII ст. збіраюцца выбітныя людзі горада, якая абвальвалася і знішчалася, але зноўку аднаўлялася, дзе сёння пражывае адна муза, а ў госці да яе прыходзяць іншыя. Які кароль і за што даў Магілёву сучасны гарадскі герб?
  3. 3. Будынка, які стаў першым спецыяльным мураваным гарадскім тэатральным будынкам на тэрыторыі сучаснай Беларусі ці ўсёй Расійскай імперыі?
  4. 4. Будынка, выява якога размешчана на вялікай па свайму наміналу беларускай купюры. Што знаходзілася ў будынку?

И пусть слякотно и снежно, но юные поисковики не отступали. И вот фотогалерея. А впереди новые задания, новые открытия. Рады появлению новых участников поиска среди учащихся 7-х классов. Продолжение следует…

Учитель истории Самарцева Т.Н.